Fot. Pixabay

Aby firma dobrze prosperowała, niezbędni są odpowiedni pracownicy. Taki pracownik powinien być przeszkolony, posiadać wykształcenie dobre na konkretne stanowisko, a także posiadać szereg cech niezbędnych dla różnych branż, ale także zajęć, które będzie wykonywał. W tej samej firmie potrzebne są osoby o różnych umiejętnościach i różnym wykształceniu. Jednak nie zawsze właściciel firmy wie, kogo zatrudnić. Bardzo często właściciel zna się na bardzo dobrze na swojej branży, jednak nie ma pojęcia o prowadzeniu kadr czy księgowości. Skąd ma zatem wiedzieć, czy zatrudnia odpowiednią osobę na to stanowisko? Z pomocą przychodzą zewnętrzne firmy rekrutacyjne.

Rekrutacja. Śląsk czy Mazowsze?

Rekrutacja na określonym obszarze wymaga wiedzy o sytuacji rynkowej oraz specyfiki regionu. Jeśli właściciel firmy pochodzi z np. Warszawy, a przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę na Śląsku, może nie wiedzieć w jakim stanie jest rynek pracy – jacy specjaliści szukają pracy oraz czego oczekują. Drugim aspektem jest odległość, czasem nie ma możliwości aby osoba decydująca przeprowadziła rozmowę, jeśli znajduje się w innym mieście niż przedsiębiorstwo. Sprawia to, że utrudniona jest rekrutacja. Śląsk czy inne regiony mają swój określony charakter, dlatego dobrze gdy rekrutacją zajmuje się osoba, która się na tym zna. Agencje rekrutacyjne bardzo dobrze znają swój rynek i potrafią dotrzeć do najbardziej odpowiednich potencjalnych pracowników.

Oszczędność czasu

Aktywne szukanie pracowników zajmuje bardzo dużo czasu – należy przemyśleć wymagania i warunki pracy, sformułować ogłoszenie o pracę i zamieścić na odpowiednich portalach albo szukać wśród znajomych, a później zebrać zgłoszenia, przejrzeć je oraz przeprowadzać rozmowy, w trakcie których musimy stwierdzić, czy dana osoba nadaje się na stanowisko, czy nie. Nieraz jeden wywiad nie wystarczy i musisz prowadzić rekrutację kilkuetapową i różne testy odnośnie kwalifikacji.

Problem ten odpada przy korzystaniu z usług firmy rekrutacyjnej – musimy określić swoje wymagania odnośnie pracownika, a później pozostaje nam czekanie na efekty oraz sprawdzenie i zatwierdzenie ostatecznego wyboru.

Nieznajomość branży

Właściciel firmy czy osoba wyznaczona do znalezienia pracowników nie musi znać się na wszystkim. Z tego powodu trudno jest mu ocenić, czy dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko oraz czy posiada wszystkie niezbędne umiejętności. Z kolei agencja rekrutacyjna zajmuje się tym, aby dostarczyć nam tylko i wyłącznie pracowników z odpowiednim doświadczeniem. Mają specjalistów znających się na każdym stanowisku, dzięki czemu mamy gwarancję znalezienia odpowiedniej osoby.

Czy zewnętrzna firma do rekrutacji to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *