Rozważasz studia prawnicze? Kusi Cię perspektywa kariery i wysokich zarobków? Zobacz kilka z najpopularniejszych zawodów prawniczych. Pamiętaj – aby zostać dobrym prawnikiem, musisz posiadać pewne kwalifikacje charakteru i być przygotowanym do ciężkiej pracy i zdobywania nowej wiedzy przez całe życie.

Kancelaria notarialna – Kielce i okolice, kiedy się opłaca?

Praca w notariacie jest zawsze opłacalna i stabilna. Notariusz zajmuje się dokumentami i jest niezbędny w przypadku dość powszechnych czynności, np. sprzedaży i zakupu nieruchomości, umowy wynajmu krótkoterminowego, sporządzenia darowizny czy spadku. Notariusz sporządza akty notarialne, sprawdza i potwierdza zgodność z oryginałem dokumentów i podpisów. Sporządza kopie, odpisy i wypisy. A to znaczy, że ten zawód jest bardzo potrzebny i ma stabilną przyszłość. Gdzie przyda się notariusz? Kielce, Warszawa – bez względu na wielkość miasta, notariat będzie zawsze niezbędny. Jest to zawód który wymaga precyzji, dokładności i szerokiej znajomości prawa, zwłaszcza cywilnego.

Radca prawny to nie adwokat!

Wiele osób myli ze sobą te zawody. Najważniejszą różnicą jest to, że adwokat nie może być zatrudniony z stosunku umowy pracy. Musi być samozatrudniony lub być współwłaścicielem spółki. Z kolei radca prawny może być zatrudniony na etacie w jakiejś firmie i np. świadczyć usługi wyłącznie na jej rzecz. Kilka lat temu ich uprawnienia zostały rozszerzone. Radca sporządza pisma, projekty umów, wydaje opinie prawne, dba o obieg dokumentów i wierzytelności. Z powodu poszerzenia uprawnień radcy prawnego, z jego usług coraz częściej korzystają osoby prywatne, co do niedawna było zarezerwowane dla adwokatów.

Prokurator – wykrywa i ściga przestępstwa

Głównym zadaniem prokuratora jest ściganie przestępstw. Występuje przed sądami, formułuje oskarżenia, wystawia listy gończe, występuje z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie oraz bierze czynny udział w całościowym postępowaniu administracyjnym. Prokurator może samodzielnie przeszukiwać i przesłuchiwać podejrzanych, przydzielać ochronę świadkom spraw karnych oraz nakładać kary pieniężne dla osób niepojawiających się na rozprawach. Zawód ten jest bardzo odpowiedzialny i wymaga analitycznego, bystrego umysłu.

Zawody prawnicze. Zobacz co możesz robić po studiach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *